Gruntowy wymiennik ciepła jako dodatkowy system wentylacji do piwniczki ogrodowej
Podstawowym rekomendowanym wyposażeniem do piwniczki ogrodowej są drzwi, podłoga oraz wentylacja. Bez tych elementów ciężko o prawidłowe działanie, jakim jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, piwniczki. Gruntowy wymiennik ciepła jako dodatkowy system wentylacji do piwniczki ogrodowej może w naturalny i ekologiczny sposób wspomóc wentylację w piwniczce bez użycia wentylacji mechanicznej.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Czym jest gruntowy wymiennik ciepła GWC?
Gruntowy wymiennik ciepła to system, który w naturalny i ekologiczny sposób wspomaga wentylację w piwniczce. Jak sama nazwa wskazuje, wymienniki gruntowe montuje się pod ziemią. Jest to o tyle istotne, że podczas ekstremalnych temperatur zewnętrznych, temperatura pod ziemią jest znacznie łagodniejsza. Dzięki temu, powietrze przechodząc przez wymiennik gruntowy ociepla się/schładza w sposób zupełnie naturalny, efektywny i tani.
Gdzie wykorzystywany jest gruntowy wymiennik ciepła?
Jest to system, który aktualnie powszechnie stosowany jest również jako wspomaganie utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności w domach jako dodatkowy system przy rekuperacji. Dodatkowo nawilżone powietrze jest wyjątkowo ważne w domach, w których mieszkają alergicy, astmatycy czy małe dzieci.
Jakie korzyści przyniesie zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła w piwniczce ogrodowej?
Ziemianka, dla której oprócz standardowej wentylacji zamontowany zostanie dodatkowo gruntowy wymiennik ciepła, będzie miejscem o jeszcze lepszych warunkach do przechowywania owoców, warzyw, win i przetworów. Kluczowym aspektem dla odpowiedniego przechowywania są:
- brak dostępu do światła
- niska temperatura
- odpowiednia wysoka wilgotność
Wykorzystanie GWC pozwala na dodatkowe ochłodzenie powietrza latem i ocieplenie go zimą, dzięki czemu temperatura jest bardziej stabilna, a wewnątrz panuje odpowiednio wysoka wilgotność.
Przechowywanie warzyw i owoców w szczególności wymaga wysokiej wilgotności. Jest to również bardzo ważne dla leżakowania win. Więcej o tym jak przechowywać w ziemiance można przeczytać w naszym wpisie przechowywanie warzyw i owoców w ziemiance ogrodowej.
Zakup gotowego rozwiązania czy samodzielna budowa?
Kupując piwniczkę ogrodową możesz wybrać gruntowy wymiennik ciepła GWC jako opcję dodatkową do wyposażenia piwniczki ogrodowej. Możesz też samemu zbudować GWC i podłączyć go do kanałów wentylacyjnych.
Jeśli zależy Ci na oszczędności czasu warto zlecić zamontowanie GWC podczas montażu piwniczki. Jeśli zależy Ci na oszczędności kosztów zarówno sam montaż piwniczki jak i montaż GWC możesz wykonać samodzielnie.
Gruntowy wymiennik ciepła czy wentylacja mechaniczna?
Jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj wentylacji wybrać, chcielibyśmy zwrócić Twoja uwagę na kilka aspektów, które związane są z temperaturą powietrza wpadającego do piwniczki.
Decydując się na wentylację mechaniczną w upalne wakacyjne dni do piwniczki będzie trafiać więcej gorącego powietrza, czyli uzyskamy efekt odwrotny od oczekiwanego chłodzenia. Zimą, gdy powietrze jest chłodne uzyskamy również efekt odwrotny od oczekiwanego. Dodatkowy skutkiem zastosowania wyłącznie wentylacji mechanicznej będzie nadmierne skraplanie się wilgoci na ściankach piwniczki.
Wykorzystanie gruntowego wymiennika ciepła pozwala na wprowadzenie do piwniczki ówcześnie ochłodzonego latem/ocieplonego zimą powietrza, dzięki czemu uzyskujemy wymagany przez nas efekt stabilnej temperatury wewnątrz piwniczki.
Rekomendujemy zastosowanie wentylacji mechanicznej razem z gruntowym wymiennikiem ciepła GWC. Wentylacja mechaniczna bez wstępnie ochłodzonego/ocieplonego powietrza będzie działała odwrotnie do zamierzonego efektu.
Wentylacja w piwniczce CoolCubby Premium
Piwniczka ogrodowa CoolCubby Premium w standardzie posiada wbudowany gruntowy wymiennik ciepła GWC oraz wentylację mechaniczną. Dodatkowo, system wentylacji w naszej topowej piwniczce jest zintegrowany w konstrukcji w ten sposób, że nie ma ona kominka. Ta integracja to również duża zaleta szybkości montażu, który trwa zaledwie kilka godzin, ponieważ piwniczka przyjeżdża już kompleksowo wyposażona.
Jak działa wentylacja z gruntowym wymiennikiem ciepła w piwniczce CoolCubby?
Na rysunku możemy zauważyć wlot powietrza, który umiejscowiony jest na wysokości progu, przeprowadza je 2 m poniżej poziomu gruntu. Powietrze doprowadzone jest do piwniczki kanałem wentylacyjnym i poprzez otwór w podłodze trafia do jej wnętrza. Naturalne procesy grawitacyjne powodują, że cieplejsze powietrze unosi się do góry. Niewidoczne otworki pod listwą oświetlenia LED odprowadzają zimne powietrze na zewnątrz.
Cały ten system jest niewidoczny gołym okiem dla użytkowników. Brak kominka nie tylko ułatwia montaż, ale również ułatwia aranżację terenu nad piwniczką.
Źródła
- https://piwniczki.pl/przechowywanie-warzyw-i-owocow-w-ziemiance/
- https://www.extradom.pl/porady/artykul-gwc-czym-jest-i-jak-dziala-gruntowy-wymiennik-ciepla
- „Root cellaring, Natural cold sotrage of fruits and egetables” M.N Buble, Storey