FAQ

Czy przechowywanie żywności w takim „plastikowym” pudełku jest zdrowe?
Łącząc tradycję z nowoczesnością proponujemy piwniczkę z odpowiednio dobranego tworzywa sztucznego. Wewnętrzna gładka powierzchnia ścian pokryta jest materiałem posiadającym atest do kontaktu z żywnością. Wykonanie piwniczki z laminatów poliestrowo-szklanych, które są używane m.in. do produkcji jachtów, daje ponadto, tak jak w przypadku lodówki szczelność oraz sterylność wnętrza. Zapewnia również łatwość utrzymania czystości.
Czy piwniczkę można instalować w każdym rodzaju gleby?
Dzięki temu, że konstrukcja jest szczelna i samonośna (nie trzeba budować fundamentów) można ją wkopać w każdym rodzaju gleby. Możliwa jest również instalacja na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych. Wymagane jest wtedy zakotwiczenie w gruncie i wykonanie podsypki drenarskiej.
Czy piwniczka się nie zawali?
Konstrukcja została tak zaprojektowana, aby przenieść nacisk 3 ton/m2. Zawiera się tu masa ziemi nasypanej na górę, masa śniegu i inne obciążenia dodatkowe wraz z zapasem. Prototyp przeszedł też pozytywnie testy obciążeniowe masą 3 ton.
Jak będzie wyglądać piwniczka po kilkunastu latach?
Konstrukcja z laminatu poliestrowo-szklanego jest odporna na starzenie. Przez lata jej wnętrze będzie gładkie i trwale estetyczne.
Jak zachowa się piwniczka podczas dużych mrozów?
Maksymalne głębokości przemarzania gruntu w Polsce wahają się od 0,8m na zachodzie do 1,2m na wschodzie Polski. Zasypanie piwniczki warstwą ziemi grubości 1-1,5m zapewni tak dobrą izolację, że nawet podczas wyjątkowych mrozów temperatura wewnątrz będzie dodatnia. W zależności od rodzaju terenu oraz miejsca w jakim piwniczka zostanie wkopana zalecamy wykonanie dodatkowej izolacji pianą poliuretanową.
Jak trwałe są półki i schody?
Elementy wyposażenia takie jak półki, podłoga, schody wykonane są ze szkutniczej sklejki wodoodpornej, wykorzystywanej również przy produkcji jachtów, pokrytej lakierem posiadającym atest do kontaktu z żywnością.