Izolacja piwniczki ogrodowej – zamkniętokomórkowa piana PUR
Oprócz naturalnej izolacji piwniczki ogrodowej ziemią do izolacji możemy również wykorzystać nowoczesne technologie takie jak zamkniętokomórkowa piana PUR. Rekomendujemy wybranie dodatkowej izolacji szczególnie dla piwniczek zainstalowanych w miejscach mocno nasłonecznionych, płytko wkopanych oraz obsypanych luźną ziemią, taką jak piasek.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje piany poliuretanowej. Są to:
Różnią się od siebie gęstością i innymi aspektami, które mogą być korzystne lub szkodliwe w każdym zastosowaniu.
• piana PUR otwartokomórkowa,
• piana PUR zamkniętokomórkowa.
Jaki rodzaj piany poliuretanowej wybrać?
Szukając odpowiedniego rodzaju piany, najważniejsze jest określenie tego, gdzie dana izolacja będzie występować. Zamkniętokomórkowa piana PUR różni się wieloma właściwościami od pianki otwartokomórkowej. Obie pianki są bardzo dobrym materiałem do izolacji różnych powierzchni. Należy jednak dobrać odpowiednią pianę PUR do wybranego zastosowania.
Piana otwarto- czy zamkniętokomórkowa?
W porównaniu do piany otwartokomórkowej, piana zamkniętokomórkowa charakteryzuje się wyższą wytrzymałością na ściskanie (170-500 kPa, a 5-30 kPa). Cechuje się ona również zdecydowanie lepszą stabilnością wymiarową. Pojedyncze komórki nie pękają wewnątrz piany, a nawet przeciwnie – wywierają na siebie nawzajem nacisk. Dzięki temu izolacja z zamkniętokomórkowej piany PUR ma wyjątkową sztywność materiału. Taka izolacja jest odporna na parę wodną, wilgoć czy powietrze. To właśnie te cechy piana zamkniętokomórkowa będzie doskonałym wyborem izolacji i uszczelnienia m. in. budynków (z zewnątrz) czy piwniczek ogrodowych.
Do izolacji piwniczek ogrodowych wykorzystujemy zamkniętokomórkową pianę PUR
Zimą chroni przed utratami ciepła, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Nie wymaga min. warstwy 70 cm ziemi nad piwniczką.
Zamkniętokomórkowa piana poliuretanowa to jeden z rodzajów piany PUR posiadający w swej strukturze 90% zamkniętych komórek gazu. Piana PUR zamkniętokomórkowa jest twarda i sztywna, a izolacja wykonana na jej podstawie bezspoinowa. Izolacje nią wykonane mają dodatkowe parametry: termoizolacji i hydroizolacji. Dzięki swej wyjątkowej twardości jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne np. nacisk ziemi na piwniczce ogrodowej.
Właściwości piany zamkniętokomórkowej
-> Pianka zamkniętokomórkowa może być wytwarzana w różnych kształtach, rozmiarach, a nawet kolorach. Wszystko zgodnie z wymaganiami i docelowym zastosowaniem. Idealnie dopasowuje się do nieregularnych obłych kształtów takich jak powierzchnie piwniczek ogrodowych tworząc na nich szczelną, bez spoinową izolację.
-> Pianka PUR zamkniętokomórkowa jest w 100% odporna na działanie warunków atmosferycznych w tym wody i wilgoci. Izolacja jest nienasiąkliwa i chroni przed powstawaniem pleśni i grzybów. Dodatkowo cechuje się również znakomitą przewiewnością, eliminując straty energii.
-> Właściwości zamkniętokomórkowej piany PUR sprawiają, że jest to jedyny taki materiał na rynku, który idealnie nadaje się do profesjonalnych izolacji przemysłowych poprzez zapewnienie dobrego mikroklimatu w budynkach, statkach, pomieszczeniach oraz budynkach prywatnych. Zamkniętokomórkową pianą PUR wykonuje się izolację fundamentów, ścian oraz piwniczek ogrodowych.
Pianka poliuretanowa, zwana inaczej pianą PUR to obecnie najlepszy materiał służący do termoizolacji budynków. Pojawiła się stosunkowo niedawno jednak dzięki świetnym właściwościom, szturmem zdobywa rynek.
Warto również podkreślić, że piana zamkniętokomórkowa charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie chemikaliów, rozpuszczalników czy olei.
Izolacja wejścia do piwniczki ogrodowej
Częstym wyborem jest izolacja jedynie wejścia do piwniczki ogrodowej.
W takim rozwiązaniu nie musimy nasypywać 70 cm ziemi nad wejściem, ograniczamy zatem wysokość całkowitą piwniczki do 2 m.
Budowa piany zamkniętokomórkowej
Piana PUR zamkniętokomórkowa posiada w swojej strukturze zamknięte pęcherzyki są zamknięte (zgodność z ISO 4590:2016). W ten sposób powstaje skuteczna bariera termiczna. Powstała warstwa jest gęsta, zasadniczo nieściśliwa. Charakteryzuje się również dużą sztywnością, dzięki czemu stosujemy ją do izolacji naszych piwniczek ogrodowych.
Współczynnik przewodzenia ciepła piany zamkniętokomórkowej
Współczynnik przewodzenia ciepła dla piany zamkniętokomórkowej wynosi λ=0,021-0,028 W/m·K. Piana otwartokomórkowa, stosowana wewnątrz budynków, posiada współczynnik przewodzenia ciepła λ=0,035-0,042 W/m·K. Zauważalna jest zdecydowana różnica tego parametru dla dwóch rodzajów piany PUR.
Nasiąkliwość wodą piany zamkniętokomórkowej
Ten rodzaj piany charakteryzuje się bardzo niską nasiąkliwością wody, dzięki czemu doskonale sprawdzi się między innymi w formie izolacji fundamentów oraz izolacji piwniczek ogrodowych.
Zgodnie z normą EN 12087:2013, piana zamkniętokomórkowa charakteryzuje się nasiąkliwością wodną poniżej 2%. Jest to jeden z kluczowych czynników, który warunkuje jej zastosowanie na zewnątrz.
Sztywność i wytrzymałość piany PUR
Bardzo duża sztywność i wytrzymałość zamkniętokomórkowej piany PUR pozwala na osiągniecie wzmocnienia niektórych konstrukcji np. budynków drewnianych. Stosując odpowiednią gęstość otrzymujemy zatem wzmocnienie części nośnych budowli.
Piana zamkniętokomórkowa, a akustyka
Jeżeli zależy nam na wygłuszeniu pomieszczenia najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie otwartokomórkowej piany PUR wewnątrz budynku. Piana zamkniętokomórkowa cechuje się niższym współczynnikiem pochłaniania dźwięku.
Współczynnik pochłaniania dźwięku dla piany zamkniętokomórkowej wynosi αw=0,3, a dla otwartokomórkowej – αw=0,5.
Wysokość izolacji
Izolację zamkniętokomórkową pianą poliuretanową nakładamy tylko z góry piwniczki. Standardowo jest to 50 cm, można również taka izolację powiększyć do 100 cm.
Dlaczego nie nakładamy izolacji na całą piwniczkę?
Zależy nam, aby następowała wymiana ciepła bezpośrednio od ziemi, która zimą ogrzewa piwniczkę, a latem ją chłodzi.
Specjalistyczne maszyny do zamkniętokomórkowej piany poliuretanowej
Maszyny do pianki poliuretanowej muszą być produktem najwyższej jakości. To wykonawca izolacji bierze na siebie całą odpowiedzialność za wykonaną usługę oraz powstały produkt. Korzystamy z profesjonalnych usług izolacji pianą firmy DALGAREN, która posiada własne maszyny do natryskiwania piany PUR zamkniętokomórkowej, dzięki czemu gwarantujemy naszym klientom najwyższą jakość oraz wytrzymałość.
Izolacje wykonywane są jeszcze na hali produkcyjnej
Piwniczki dostarczane są gotowe wraz z izolacją do klientów.
Dzięki temu minimalizujemy czas montażu
Źródła:
- https://vizo.pl/piana-zamknietokomorkowa-wlasciwosci-przeznaczenie-oraz-cena/
- https://4termo.pl/pianka-poliuretanowa/
- http://www.dalgaren.com.pl/