Jak dbać o ogród zimą, aby wiosną rozkwitł jeszcze piękniej?
Jeśli wydaje Wam się, że o ogród nie trzeba dbać zimą, to niestety jesteście w błędzie. Prace ogrodowe to duża przyjemność, niesamowita pasja, ale też duży obowiązek. Jak dbać o ogród zimą?
Nakład pracy będzie zdecydowanie mniejszy niż jesienią, wiosną i latem. Wciąż musimy jednak pamiętać, że zapewnienie naszej roślinności komfortowych warunków do odpoczynku pozwoli im rozkwitnąć jeszcze piękniej.
Jak dbać o ogród zimą?
6 porad jak dbać o ogród zimą
Aby nasze nasadzenia bez szwanku przetrwały zimę, warto zadbać o nie również zimą. Jeśli chcemy również zimą zachwycać się roślinnością pozostawmy kwiatostany niektórych roślin np. hortensji, traw ozdobnych, jeżówki purpurowej.
1. Usuwanie nadmiaru śniegu
Regularne usuwanie śniegu zabezpieczy rośliny przed ich połamaniem i uszkodzeniem. Mokry śnieg jest bardzo ciężki i może wyrządzić wiele szkód. Możemy już wcześniej podwiązać delikatne gałęzie, dzięki czemu trudniej im będzie się ugiąć pod lodem i śniegiem.
2. Bielenie drzew
Bielenie drzew wapnem to zabezpieczenie ich kory przed popękaniem i zaatakowaniem ich przez drobnoustroje i choroby. Warto pomalować pnie oraz konary wapniem i pozostawić je pobielone aż do marca lub nawet dłużej, jeśli niskie temperatury będą się nadal utrzymywać.
Środki do bielenia drzew można zakupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać je samemu. Proporcja to 1 kg wapnia na 5 litrów wody. Taki roztwór możemy wzmocnić dodając do niego glinę, dzięki temu będzie się on lepiej trzymał pni oraz konaró.
3. Prace przy rabatach
Nasze rabaty wymagają pracy szczególnie w miejscach świeżych nasadzeń oraz bylin wrażliwych na niskie temperatury. Te miejsca warto przykryć ściółką lub inne zabezpieczenie przed mrozem.
Puste grządki możemy wzbogacić fosforem i potasem, aby podłoże było przygotowane na przyjęcie nowych roślin wiosną.
4. Przygotowanie krzewów i drzew na mrozy
Aby mróz i niskie temperatury nie uszkodziły naszych roślin musimy je odpowiedni zabezpieczyć. To podstawowe zadanie zimą podczas prac ogrodowych.
Zanim zabezpieczymy rośliny zadbajmy jednak o ich odpowiednie nawodnienie oraz dostarczenie im nawozów organicznych i mineralnych.
Rośliny zimozielone możemy przykryć delikatnymi gałązkami lub korą. Do ochrony róż wykorzystajmy kompost i utwórzmy z niego kopczyk. Wszystkie pnące rośliny zdejmijmy z podpór i połóżmy na ziemi, po czym zabezpieczmy je gałęziami lub korą.
5. Przycinanie
W cieplejsze zimowe dni możemy zająć się przycinaniem drzew. Drzewa iglaste, które są gatunkami żywicującymi możemy przycinać bez zabezpieczeń.
Warto również uporządkować drzewka owocowe przycinając chore lub rosnące nienaturalnie pędy. usuńmy również wszystkie stare owoce z drzewek oczyszczając je i przygotowując w ten sposób na wiosnę.
6. Zadbanie o trawnik
Trawnik zimą nie wymaga specjalnych prac, są jednak pewne rzeczy, o których warto pamiętać zimą.
Nie przycinajmy trawników zbyt krótko przed zimą. Optymalna wysokość źdźbeł trawy to ok 4-5 cm. Nie musimy też zbierać śniegu z trawy, nie twórzmy jednak na trawnikach kopców zalegającego śniegu. Delikatna warstwa śniegu ochroni trawnik przed mrozem i wiatrem, a podczas topnienia nawodni go. Zbyt duże hałdy śniegu na trawniku zablokują dopływ tlenu i może doprowadzić do jego chorób.
Unikajmy również chodzenia zimą po trawnikach, ponieważ przemarznięte źdźbła dużo łatwiej mogą ulec połamaniu i uszkodzeniu.